fortmissia

 

Три дні безперервного  шаленого року, різнобарвного джазу, філософських інсталяцій… і все це доповнене літературними читаннями від молодих та визнаних українських поетів. Ви б хотіли так прожити ці дні? Тоді вам варто було відвідати фестиваль «ФортМісія», що пройшов 10-12 липня у с. Поповичі на Львівщині.

Найбільшою родзинкою цього фесту стало те, що відбувався він на фортах часів І Світової Війни. Лише на період проведення «ФортМісії» справжні поціновувачі якісного мистецтва змогли оглянути ці бойові споруди, які знаходяться на україно-польському кордоні. На разі «діючими» (розчищеними від хащів та розмінованими) було лише три форти. Проте, вже наступного року можна буде оглянути усі шість.
Місія. 1

Отож, розпочався перший день із випуску в небо близько  тисячі голубів, які хмарою полетіли в небо і облетіли всю територію фестивалю. Далі відвідувачі помандрували лісами і фортами оглядаючи ленд-артові проекти. А оглядати дійсно було що. На кожній лісовій стежці і у кожному куточку фортів на них чекали цікаві мистецькі несподіванки. Приготували їх такі знані митці, як Володимир Кауфман, Сергій Петлюк, Олексій Хорошко, Володимир Топій, Мирослав Вайда, херсонська група «ТОТЕМ»(Олена Афанасьєва, Сергій Дяченко, Макс Афанасьєв), Лабораторія Актуальної Творчості із Вінниці (Олександр Никитюк), Юрій Бараннік із Запоріжжя, Іван Небесник з Ужгорода, Ганна Надуда з Києва, відомі люблінські інсталятори Jaroslaw Koz'ara і Katarzyna Szczypior та митці із Варшави Piotr Wysocki і Dominik Jalowinski. До митців приєднався епатажний письменник Юрко Іздрик, розташувавши виставку «Анатомія Світу» у підземних переходах шостого форту.

Натупний «фортмісійний» шлях проліг до малої сцени. В перший день усі головні дійства розгорталися саме на ній, розташованій прямо в підніжжі одного з фортів. Тут свою роботу розпочав літературний проект «Kabi.net», який залучив до літературних читань як молодих, так уже і маститих письменників: Василя Герасим'юка, Юрія Іздрика, Олега Лишеги, Світлани Поваляєвої, Богдана-Олега Горобчука, Люби Якимчук, Василя Карп'юка, Андрія Любки, Валентина Кузана, Леся Белея, Григорія Семенчука, Остапа Сливинського, Богдани Матіяш, Оксани Васьків та ін.

Після порції якісної  і хорошої літератури розпочалося джазове дійство. Першими сцену окупували переможці цьогорічних «Флюгерів Львова» гурт «Ad libitum». Зарядивши публіку нотками позитивного джазу вони поступилися місцем польсько-українському проекту «Daga Dana». Просто комент про них: "Ця музика заворожила всіх! Неймовірне поєднання джазу, фолку, електроніки із суперпотужної подачею. Це було море позитиву. Хотілося просто розчинитися у музиці. І дощ. І музика. Дитячі інструменти, які використовували час-від-часу музиканти створювали відчуття чарівної домашньої казки. Такої простої і водночас найулюбленішої... Це була дивна музика. Я часто думав, що так не можна грати, що воно не звучатиме. Але воно звучало... ще й як".

А далі музичний вечір продовжили майстри електронної музики. Одна з найвідоміших днб-формацій України «Funkmasters» (DJ Derrick та DJ Tonika зі своїми вихованцями DJ Ermak, DJ Unique, DJ Neoser, DJ Madhead) та польські DJ Madhead, DJ Smola просто таки рвали різношестну публіку майже до самого ранку, аж поки не вирубалась електроенергія.  

Місія. 2

Другий день обіцяв бути ще більш насиченим, адже стартувала діяльність великої сцени. Її роботу розпочали вокально-хореографічні проекти з Словаччини та Польщі. І якщо на їх виступах була присутня публіка більш поважнішого віку, то її контингент різко змінився із появою на сцені формації «Dalai Lama». Молоді хлопці з цього гурту, які уже встигли видати свій перший альбом, просто метали публікою в прямому значенні цього слова. Такого психоделічного року мостиський край не чув ще жодного разу за свою історію. Це також було видно у віддзеркалені облич місцевої публіки та міліціянтів. Настрій розбавили рок-н-рольним драйвом панкові пани з Перемишля «Pigs Like Pigeons».

Далі на сцені  з’явилися старий і добре  знайомий гурт «Дивні». Класичний рок  від львівських легенд як завжди виправдав свої сподівання. Опісля них сцена різко змінила свій музичний керунок із року на джаз, адже її заполонив гурт «Shockolad». Неперевершений голос солістки Дани Винницької і її емоційне музичне напруження магічно діяли на публіку і, як бальзам на душу, оздоровлювали сп’янілі серця меломанів.

Апогеєм вечора став виступ легендарного «Мертвого Півня». Місько Барбара і  Роман Чайка - це дійсно та пара музикантів, котрі, як ядерна бомба, здатні вибухнути  в потрібний момент із надпотужною силою. Більше, ніж годинний виступ гурту ніяк не міг задовольнити нарід – люди вимагали ще і ще. «Півні» не дуже то й суперечили публіці і задовольняли її бажання у формі старих добрих хітів, та й нових пісень з альбому «Made in UA». Під кінець свого виступу Місько Барбара, як справжня сяюча рок-зірка, поринув у натовп зі сцени. Слухачі впіймали свого кумира і пронесли його з кілька десятків метрів у бік Чумацького шляху.

Мала сцена представила надзвичайно якісний завернутий імпровізаційни джаз польсько-українського проекту «Waclaw Zimpel & Mark Tokar», підсилений фантастичним мультимедійним перформансом Олексія ХорошкаМісія. 3

Останній  день фестивалю продовжував тішити глядачів своїми зірковими іменами. Як і протягом попередніх днів, на сцені виступали такі поети, як Світлана Поваляєва, Андрій Любка, Олег Лешега, Остап Сливинський та Гриць Семенчук... Крім того будь-хто з глядачів міг продемонструвати свою поетичну приналежність, взявши участь у літературному конкурсі від "Кабі.нет".
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->


Велика сцена  просто гнулася від знаменитостей. Першопрохідцями останнього дня стала формація «Orchestra Vito». Опісля них, з розуму зводив чарівний голос вокалістки «Файно» під супровід феноменального дитячого рок-ансамблю і Приступи. Добивав глядачів прекрасним вокалом і якісною музикою гурт «Горгішелі». А завершальний акорд на цілих  три години (!!!) поставив ще один легендарний гурт «Плач Єремії» з Тарасом Чубаєм. Уявіть собі, що діється, коли тільки одна «Хмариться-туманиться» триває 20 хв. і не може закінчитись. Знавісніла від емоцій публіка, просто не могла відпустити хлопців зі сцени, а після виступу - годинне роздавання автографів…

Опісля,  «Плачі» стверджували, що це був  найкращий їхній концерт.  

Таку ж популярність на фестивалі мав тільки найкращий  ведучий «всіх часів і народів» Андрій Жолоб, за яким всі дні на виході чатували фанатки, щоб дарувати «фєньки» та пригощати пивом і бутербродами.

Тим часом  життя  продовжувало вирувати на малій  сцені. Тут майже двогодинний  сейшн  дала неперевершена і найдосвідченіша львівська джазова формація «Dzyga Jazz Quartet». Далі джазували найвідоміші львівські музиканти, об'єднані у проект «L-Quartet. Tokar, Yaremchuk, Gnydyn, Lytvynyuk». А закрити фестиваль довелося проекту «Потрійна місія Тернополя». Експериментально-індустріальні гурти «Зелені сестри», “Electrostatic Death” та “ZSUF” поставили завершальну крапку у фестиваль «Форт місія - 2009».

Загалом, за усіма  рейтингами фестиваль заслуговує на найвищий бал серед інших фестивалів Львівщини. Адже, по-перше, у вільний час його відвідувачам завжди є чим зайнятися – подосліджувати воєнні форти. По-друге, на відміну від багатьох open-air він є абсолютно безкоштовним. По-третє, досить практичною є інфраструктура фестивалю, яка дозволяє швидко переміщатися від наметового містечка до будь-якої сцени. Також тішить те, що організатори подбали про достатню кількість біо-туалетів і підвіз води до наметового містечка, адже поряд немає жодної річки.  

Ну що ж, можна  констатувати що перша «Фортмісія»  дійсно вдалася на славу. Тепер залишається  чекати лише наступного року і нових  смачних мистецьких родзинок від  організаторів.

 Павло Паламарчук & Gon

Додаткову інформацію можна подивитись на сайті:  www.fortmissia.com